Keystone HID LED,27 W,36 W,45 W,EX39 KT-LED45PSHID-EX39-8CSB-D - 1 Each
★★★★★ 4.9 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by cpdskills.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
HID Replacement LED Bulb, Bulb Dia. 3 1/4 in, Bulb Shape HID, Bulb Style Corncob, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Lumens 3,645 lm, 3,780 lm, 3,915 lm, 4,860 lm, 5,040 lm, 5,220 lm, 6,075 lm, 6,300 lm, 6,525 lm, Light Technology LED, Metal Halide Wattage Equivalency 175 W, Shatter-Resistant No, Voltage 120 to 277V, Watts 27 W, 36 W, 45 W, Length 10 in, Bulb Base Type Mogul Screw (EX39), Bulb Housing Metal, Color Rendering Index 80, Fan Cooling Not Applicable, For Enclosed Fixtures Yes
  • Made in Thailand
  • Banned in AK,GU,PR,VI
UPC 843654128641
Shape Arbitrary(A)
Wattage 45 watts
Bulb Base E39
Brand Name Keystone
Brightness 6525 lumen
Efficiency High Efficiency
Light Type LED
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 2 Pounds
Light Color Daylight White
Manufacturer Keystone
Model Number KT-LED45PSHID-EX39-8CSB-D
Power Source Corded Electric
Material Type stone
Control Method App
Bulb Shape Size T
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 1
White Brightness 6525 Lumens
Color Temperature 5000 Kelvin
Light Source Type led
Power Consumption 45 Watts
Additional Features Non Dimmable
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Source Wattage 45 Watts
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Lamp
Accepted Voltage Frequency 100 to 120 Volts and 60 Hertz
Incandescent Equivalent Wattage 175 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (27)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)