★★★★★ 4.9 27 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by cpdskills.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Features: Made of cemented carbide, which has hardness with good . It is an ideal tool kit for heavy CNC milling. speed: and milling feed speeds are 3 times than normal milling . New coating is adopted on , which has good oxidation and temperature , it can be used for a time. Machining Range: machining, rough machining, plane processing and step processing. Specification: Type: BAP400R5022End--( Mill), MT2FMB22- Face( Mill Holder), APMT1604 Carbide( Inserts) Material: cemented carbide Weight: Approx942g./ 332oz. Diameter: 50mm/ 2in Height: 45mm/ 18in. Bore diameter: 22mm/ 09in. Package List: 1 * End Milling 1 * Face Mill Holder 1 * T15 Wrench 10 * Carbide Inserts with box Note: Please allow slight error due to manual measurement. Thanks for your understanding.
Model Spryflowerzo35xh1ugs
Brand Name Spryflower
Part Number Spryflowerzo35xh1ugs
Manufacturer Spryflower
Included Components no
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
27 ratings | 11 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (24)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)